-ÜNAL(2/SON): YENİ BİR İÇTÜZÜK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞECEK

ANKARA (ANKA) – AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal TBMM içtüzük çalışmaları hakkında, “Bu konuda söz sahibi olan gruplar ve Meclis parti grupları da kendi tekliflerini bildiğim kadarıyla Türkiye büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunacaklar ve bunun sonucunda diğer gruplarında mutabakatı aranarak yeni bir içtüzük çalışması gerçekleşecek” açıklamasında bulundu.


AK Partili Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığından gerçekleştirilen AK Parti MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın da adının karıştığı Amerika’daki soruşturmaya ilişkin Türkiye’de yazılan köşe yazılarına değinen Ünal, “Bazı köşe yazarlarının da adeta tehdit eder gibi bu Amerika’da devam eden davalar üzerinden Cumhurbaşkanımızın Amerika ziyaretine dönük bazı imalarda bulunması da tabii ki kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.


-“BÖYLE BİR GÜNDEMİMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL”-


Ünal, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kasım ayında yapılacak Meclis başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin adayının kim olacağı ve AK Parti grup yönetiminde ne gibi değişiklikler olacağı yönelik sorulan soruyu yanıtlayan AK Partili Ünal, “Bunlar gündemimizde olan konular değil. Günü vakti geldiğinde hem AK Parti grupla ilgili hem komisyon başkanlıklarıyla ilgili hem de Meclis başkanlığı ile ilgili Meclis Başkanlığı seçimi ile ilgili AK Parti’nin kurulları gerekli değerlendirmeleri yapacak ve kamuoyu ile paylaşacaktır. Ama şu an da herhangi bir şekilde böyle bir gündemimiz söz konusu değil” açıklamasında bulundu.


-“MECLİS BAŞKANLIĞIMIZ BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI PARTİLERİN TASVİBİNE SUNACAK”-


AK Partili Ünal, içtüzük değişikliğinin gruplara sunulup sunulmadığına ve içtüzükte nasıl bir değişikliğin yapılacağına yönelik sorulan soruya şu yanıtı verdi:


“Bu daha önce yapılmış bir çalışma. Yani içtüzük adaptasyon için 26 maddelik bir hazırlık olduğunu biliyoruz. Daha öncesinde de 4 siyasi partinin katılımıyla 160 maddelik bir içtüzük çalışması olmuştu. Şimdi Meclis Başkanlığımız bütün bu çalışmaları partilerin tasvibine sunacak. Bu konuda söz sahibi olan gruplar ve Meclis parti grupları da kendi tekliflerini bildiğim kadarıyla Türkiye büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunacaklar ve bunun sonucunda diğer gruplarında mutabakatı aranarak yeni bir içtüzük çalışması gerçekleşecek.” (ANKA/SON)


(MLT/ERD)