-TÜRK EXIMBANK 500 MİLYON DOLAR TUTARINDA 5 YIL VADELİ EUROBOND İHRAÇ ETTİ

ANKARA (ANKA) – Türk Eximbank, uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında eurobond ihracı gerçekleştirdi.


Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, Banka uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında ve swap oranı üzerine yüzde 2,625 (Libor+%2,625) maliyetli bir eurobond ihracı gerçekleştirdi. 260 civarında uluslararası yatırımcının ilgi gösterdiği tahvil ihracına yaklaşık 2,7 milyar dolar talep geldi. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, söz konusu ihraca gelen yüksek talebin, Türkiye ekonomisine ve Türk Eximbank’a olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.


Yapılan açıklamaya göre söz konusu tahvil ihracı, Citigroup, HSBC Bank, ING Bank, Mediobanca, Mizuho ve Mitsubishi UFJ yatırım bankaları aracılığı ile gerçekleştirildi. Tahvilin vadesi 18 Eylül 2022 olarak belirtildi. Tahvil ihracına, yüzde 37’si İngiltere olmak üzere yüzde 59’u Avrupa’dan, yüzde 25’i ABD’den, yüzde 8’i Asya’dan ve yüzde 8’i ise Orta Doğu’dan yatırımcılar katıldı. Söz konusu yatırımcıların yüzde 60’ı dünya çapında tanınmış varlık yönetim şirketleri, diğer kısmı ise banka, sigorta ve hedge fonu şirketleri oldu.


Genel Müdür Adnan Yıldırım, Banka’nın geçmişte gerçekleştirmiş olduğu ihraçlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin eurobondlarının ikinci piyasadaki benzer vadeli getirisinin 75-100 baz puan üzerinde borçlanırken yeni ihraçta bu farkı 47 baz puana indirdiğini vurguladı. Yıldırım, bu işlemin, Banka tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en uygun maliyetli tahvil ihracı olduğunu ve bankanın yurt dışında ihraç ettiği tahvillerden sağladığı toplam kaynağın 2,75 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. (ANKA)


(HM/HND)