-TCDD’DE 6 BİN 658 ADET KONUTTAN 2 BİN 55 ADEDİ BOŞ

ANKARA (ANKA) – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait 6 bin 658 adet konut bulunduğunu, bunların 2 bin 55 adedinin boş durumda olduğunu bildirdi.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait 6 bin 658 adet konut bulunduğunu, bunların 2 bin 55 adedinin boş durumda olduğunu belirterek, “Bunlardan bir kısmı ara istasyonlarda, yerleşim yerlerinden uzak, sosyal ve ekonomik zorlukları olan, ulaşım ve iskân imkânlarının kısıtlı olduğu yerlerdedir. Bir kısmı ise, asgari oturma şartlarını taşıyamayacak düzeyde konutlar olup, personelce talep edilmeyen konutlardır. 3'üncü şahıslar tarafından talep gelmesi halinde bu konutların kiralama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir” dedi.


-‘38 ADET İSTASYON BİNASI İLE 302 ADET LOJMAN TEKNİK GEREKÇELERLE YIKILDI’-


Son on yıl içerisinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait 38 adet istasyon binası ile 302 adet lojmanın teknik gerekçelerle yıkıldığını belirten Ulaştırma Bakanı, şöyle dedi:


“2006 yılı itibariyle TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait gar, istasyon, durak ve sayding (personel olmaksızın tren hattının elektronik olarak kumanda edildiği merkez) sayısı 813'den 819'a yükselmiştir. Bu süre içerisinde Polatlı, Bozüyük ve Bilecik olmak üzere 3 adet YHT garı ile yeni 12 adet sayding hizmete girmiştir.


Bunun yanı sıra son 10 yıl içerisinde; 6 adet istasyon (Şehitarif, Mustafayavuz, Türkyurdu, Bekçiler, Goçar ve Serçehan İstasyonları) bölgedeki sınır komşumuz Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle kapatılmış, Beyhan-Genç hat kesiminde yapılan baraj çalışmaları nedeniyle su altında kalan; 3 adet durak da (Gökdere, Ekerek ve Ziveyir durakları) iptal edilmiştir.” (ANKA)


(MG/HND)