Sıcak havada ödem şikayetlerinden kurtulun

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte pek çok insan vücudundaki ödem oluşumundan, el, ayak ve gözlerinin şişmesinden şikayet etmektedir.

Yazlık ayakkabım ayağıma olmuyor, yüzüğüm parmağıma dar geliyor, tartıda bir günde 2 kilo daha fazla çıktım.. Tüm bu söylemlerin nedeni, hava sıcaklıklarındaki artışa bağlı olarak vücutta görülen ödem oluşumu olarak gösteriliyor. Ödemden korunmanın yolu ise birkaç pratik tedbir almaktan geçiyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan, yaz aylarında ödem sorunu ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Ödem vücutta aşırı sıvı birikimi olarak tanımlanır. Sıklıkla bacağın ön yüzünde olmak üzere; ayak sırtında, ellerde, göz kapaklarında, genital bölgede ya da vücudun tamamına yayılmış olarak da görülebilir. Tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Ödem, uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi zorunluluğu, estetik görünüm gibi değişiklikler nedeniyle kişinin günlük yaşam akışını olumsuz etkilemektedir. Hava sıcaklığının arttığı bu günlerde ödemin daha yaygın görülmesinin nedeni, sıcağın etkisiyle ciltte bulunan damarların genişlemesidir.