-SİBER SAVAŞ

12 Mayıs 2017 tarihinde küresel çapta çok büyük bir siber saldırı yaşadık.
Dünya çapında 45.000 den fazla saldırı 100 ülkede görüldü.

Aralarında İngiltere, Rusya, İspanya, Portekiz, Fransa, Meksika, Hindistan ve Çin’in de olduğu ülkelerde 45.000 den fazla saldırı kayıt edildi. Bu saldırıların kaynağının ABD Ulusal Güvenlik Acentası NSA’den çalınan siber silahlar olduğu tahmin ediliyor. Gölge Simsarları olarak kendilerini ilan eden bir grup saldırıyı üstlendi.
Fransa’da Renault fabrikasi üretimi durdurmak zorunda kaldı, İç İşleri bakanlığı kilitlendi.
İngiltere de sağlık sistemi tamamen kilitlendi. Ambulanslar, radyoloji makinaları çalışamadı, hastaların raporlarına ulaşılamadı, hastahaneler felç oldu. Telefon konusmalari aksadı.
Almanya’da tren yolu taşıması kilitlendi.

Amerika merkezli kurye servisi Fed ex dünya genelinde etkilendi. İspanyol ve Portekiz telefon şirketleri büyük ölçüde etkilendiler.
Rusya’nın bu saldırıdan en geniş kapsamlı etkilenen ülke olduğu söyleniyor.

İç İşleri Bakanlığı bilgisayarları, bankalar, tren yolları ve cep telefon operatör şirketleri kilitlendi.

“Wanna cry” isimli virus e mail yolu ile bulaşıp özellikle Microsoft sistemi kullanan bilgisayarları kilitliyor ve eğer bilgisayarınızı kurtarmak isterseniz size 300 dolarlık bir faturayı Bit Coin hesabı ile ödemenizi istiyorlar. Bu ödemenin ne kadar güvenli olduğu sorusu da başka bir konu.
Kim yaptı ? sorusuna yanıt ararsak, sadece dünyada Siber kapasitesi en büyük ülkeler 1- ABD, 2-Çin, 3- Rusya, 4- İsrail 5-İngiltere olarak biliniyor fakat Siber dünya Hackerları alanında ise 1-ABD, 2- Çin’den sonra gelen 3. ülke Türkiye olduğunu biliyoruz.
Geçmişde, 2010 yılında endüstriel sistemlere casus olarak yerleşen Stuxnext virusu ABD ve İsrail’in ortak yarattıkları virus sadece Siemens marka endüstriel aparatlara saldırdı.Dünya genelinde 45.000 saldırısı kaydedilmiş, bunun 30.000′ ni İran’ın nükleer santrallarındaki uranyum zenginleştirme santrifüjleri olduğu anlaşılmıştı. Dünya genelinde Almanya, Fransa, Hindistan ve Endonezya’da 15.000 kadar da Siemens sistemleri etkilenmişti .İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle 4.Kuşak savaş teknikleri uygulanıyorken, Siber Güvenliğin bir ülkenin savunma sistemi için ne kadar önemli olduğunu ve küresel çapta ne kadar korunaksız olduğumuzu bu olay sayesinde öğrenmiş oluyoruz.

Ülkemizde bu konuda yetkilelerin ivedi olarak çalışmalarını gözden geçirmeleri gerekiyor.

Serap Balaman

Haber kaynakları :