-PERAKENDE SATIŞ HACMİ TEMMUZ AYINDA YÜZDE 1,3 AZALDI

ANKARA (ANKA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre perakende satış hacmi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 azaldı.


TÜİK, 2017 yılının Temmuz ayına ilişkin perakende satış endeksleri verilerini açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,3 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,9 arttı.


-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 2,6 ARTTI-Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,9 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde ise bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 19,9, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4,3 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 8,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,9 azaldı.


-PERAKENDE CİRO TEMMUZ AYINDA YÜZDE 0,8 AZALDI-Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,1 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 arttı. (ANKA)

(MLT/HND)