-ÖSYM BAŞKANI DEMİR: BU KURUMA SAHİP ÇIKMALIYIZ

ANKARA (ANKA) – ÖSYM Başkanı Ömer Demir istifa ettiğini belirterek, “Bu kuruma sahip çıkmalıyız. Bu kurum hepimizin haklarını elde etmesinde rol alan bir kurumdur. Dolayısıyla buna sahip çıkmak buradan ayrılmayı gerektiriyorsa ayrılmalıyız burada bulunmayı gerektiriyorsa bulunmalıyız. Bunun özellikle vurgulanması için ben görevden ayrılma talebimi ilettim” dedi.


2017 ÖSYS’de önce puan hesaplamalarında ardından yerleştirmelerde yapılan skandal hatalar ile tepki çeken ÖSYM Başkanı Demir sorumluluk alarak istifa etti. Hataların kasıt taşınmadan meydana geldiğini ifade eden Demir düzenlediği basın toplantısında, “ÖSYM'nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek maksadıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama bugün itibarıyla sundum” dedi.


-“İDARİ KUSUR OLDUĞUNU KABUL EDİYORUZ”-


Demir, 4 binin üzerindeki adayın yerleştirmesinde yapılan hataya ilişkin, “Yanlış bir haber vermişiz bir hak mahrumiyeti söz konusu değil. Normalde yerleşmemeleri gerekirken yanlışlıkla yerleştirildikleri için kişiler için bir nesnel hak mahrumiyetinden bahsedemeyiz. Ama bir idari kusur olduğunu kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı. Yapılan yanlışlıkla bir kişinin hak kazanmadığını, kurum olarak ise kusurlu olduklarını belirten Demir, “Çünkü daha kayıt yapılmamış, henüz bir işlemin başında bir aşamada olunduğu için ve kendi puanlarında bir değişiklik yok, kaybedenler için” şeklinde konuştu.


-“BU KURUMA SAHİP ÇIKMALIYIZ”-


 “15 Temmuz sonrası ekipte değişiklik olduğu, ekibin sadece bu sınavı mı okuduğuna ve daha önceki sınavlarda şaibeli olabilir mi” sorusu üzerine Demir, şaibenin söz konusu olamayacağını belirterek şöyle konuştu:


“Şu kılavuzun bütün hükümlerini detaylı bir şekilde okuyup, özümseyip, yerleştirme yapacak. Bu yerleştirme ilk kez yapılıyor bu kural da ilk kez bu yıl gelmiş. Dolayısıyla bunlar üst üste geldiği zaman böyle bir hata çıkmış oldu dolayısıyla şaibeli bir durum söz konusu olmaz. Zaten biz bütün cevapları yayınlıyoruz, bütün adayların cevap kâğıdına ulaşabiliyorlar. Bu konuyla ilgili en ufak bir tereddüttü olanınkini hemen cevap dönüyoruz. Bu konularda şeffaflık konusunda ÖSYM’nin yeni dönemde belki tasarladığımız bazı şeyler var. Onlar da hayata geçirilirse eğer artık bu konularla ilgili belki insanların kafasında acaba sorusu hiçbir zaman olmayacak bir durumda ÖSYM. O yüzden ÖSYM’nin sistematik çalışması ve işini yapmasıyla ilgili bir güven sorunu olduğuna dair bir algı yok bende. Ama 2010 meselesi memleketimizin başına bir kâbus gibi çökmüştür. Binlerce kamu görevlisi kamudan ihraç edilmiştir, yargıdan güvenlikten bütün kurumlara verilen zarar gibi buraya da zarar verilmiştir. Bunun dışında bu kurumun kendi doğal çalışma düzeni içerisinde böyle bir kusur üretme meselesine ilişkin bir sabıkası söz konusu değil. Ben onun da özellikle vurgulanmasını istiyorum istifamın da asıl nedeni budur bu kuruma sahip çıkmalıyız. Bu kurum hepimizin haklarını elde etmesinde rol alan bir kurumdur. Dolayısıyla buna sahip çıkmak buradan ayrılmayı gerektiriyorsa ayrılmalıyız burada bulunmayı gerektiriyorsa bulunmalıyız. Bunun özellikle vurgulanması için ben görevden ayrılma talebimi ilettim.”


-“BÖYLE BİR İHTİMAL SÖZ KONUSU DEĞİL”-


2017 ÖSYS’de yapılan hataların FETÖ’nün sızması ile meydana gelip gelmediği yönündeki soruya cevap veren Demir, “Böyle bir ihtimal görmüyoruz. Böyle bir ihtimal söz konusu değil. Anlaşılabilir bir süreci var hatanın. İkinci bir tablo, normal sıralamada olmayan onu açıklayan bir tablonun varlığını atlamak anlaşılabilir bir hata. Yoksa bir tablonun ortasından bir tanesini seçip çıkarsanız o belki anlaşılamaz ama bu anlaşılabilir bir hata” diye konuştu. (ANKA)


(EKİP/ANKA)