-KOMMERSANT: TÜRKİYE’NİN S-400 ÜRETMESİNE İZİN VERİLEBİLİR

MOSKOVA (ANKA) – Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemini üretmesine izin verebileceği öne sürüldü.


Rus Kommersant gazetesi, Ankara ile Moskova arasındaki S-400 sözleşmesine ilişkin gelişmeleri irdelediği haberinde Türkiye'ye kredi sunulması ve teknoloji transferi konusundaki soruların henüz tam olarak çözülmediğini ve müzakerelerin sürdüğünü kaydetti.


-“TÜRKİYE, S-400 SİSTEMİNE SAHİP İLK NATO ÜYESİ OLACAK”-


Haberde Türkiye'nin Rusya ve Çin'in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO'nun ise ilk ülkesi olacağı vurgulandı.


Kommersant'a konuşan askeri-diplomatik kaynaklar, sözleşmenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey siyasi mutabakatın sonucu olduğunu, liderlerin kararı olmadan rekor düzeyde kısa süre içinde sözleşme imzalamanın mümkün olamayacağını belirtti.


Çin ile aynı hacimdeki sözleşmenin 3 yıl süren zorlu müzakereler sonucunda imzalandığını anımsatan kaynaklar, bazı konuların henüz netlik kazanmadığını da belirttiler.


-RUS İSTİHBARATININ TUTUMU-


Buna göre, tarafların Türkiye'ye kredi sunulması konusunu ayrıca müzakere etmesi gerekeceği vurgulanırken Türkiye S-400'leri kendi topraklarında üretmek isterken Rus istihbaratının bir NATO ülkesine teknoloji transferi yapılmasını sakıncalı bulduğu öne sürüldü.


Sputnik tarafından yansıtılan habere göre Rus istihbaratından üst düzey bir yetkili “bunun doğrudan ulusal güvenlikle ilgili bir konu olduğunu ancak siyasi irade olması durumunda az miktarda da olsa yerelleştirmeye müsaade edilebileceği"nin altını çizdi. 


-“RUSYA'NIN BİR NATO ÜLKESİYLE YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMA”-


Bu arada, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi'nden bir yetkili, sözleşmenin Rusya'nın jeopolitik çıkarlarıyla örtüştüğünü söyledi. Yetkili, bunun sadece Moskova – Ankara arasında değil, Rusya'nın bir NATO ülkesiyle yaptığı en büyük askeri anlaşma olduğunu vurguladı.(ANKA)


(CN/HND)