-JUNCKER: TÜRKİYE AB’DEN UZAKLAŞIYOR

STRAZBURG(ANKA) – Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında “Türkiye, AB’den uzaklaşıyor” dedi. 


Jean-Claude Juncker, AP Genel Kurulu’nda bu sabah yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında Türkiye’ye de değindi. Türkiye’nin “kendisini öngörülebilir gelecekte AB üyeliğinden uzaklaştırdığını” öne süren Juncker, Türkiye’ye “gazetecilere rahat bir biçimde çalışma olanağının sağlanması" çağırısında bulundu.


Euronews’a göre, Juncker “Türkiye’nin AB liderlerine yönelik saldırılarını durdurması gereğini" de savunduğu konuşmasında AB'nin birliğe yeni üyeleri katacağını da söyledi.


Terörle mücadele ile ilgili olarak da “yeni bir birimin teröristler ve yabancı savaşçılara ilişkin bilgi değişimine yardımcı olmasını" isteyen Juncker göç meselesine değinirken de “Avrupa bir kale değil ve baskınlardan kaçanlara kucaklamalı” mesajını verdi.


Ancak Juncker haklı bir gerekçe olmadan AB’ye gidenlerin ise sınır dışı edilmesini savunduğu konuşmasında göç konusunda “bazı AB devletlerinin yeterli dayanışma göstermediği” eleştirisinde bulundu.


Bu arada, Avrupa’daki “ekonomik toparlamaya” değinirken 8 milyon iş yaratıldığını, istihdamın da “rekor düzeyde” bulunduğunu vurgulayan Juncker, tüm AB devletlerinin Euro sistemine katılması, AB’nin ortak bir Maliye Bakanı’nın olması ve AB’nin 2025’ye kadar işleyen bir savunma birliğine kavuşması gereğinin de altını çizdi. (ANKA)


(CN/HND)