İktidar CHP’ye mi Çalışıyor

CHP’nin 24 Temmuz’da Taksim’de düzenleyeceği “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” üzerine AKP Grup Başkanvekili Temel Başalan, Taksim mitingi nedeniyle vatandaşların ulaşımının ücretsiz sağlanması için sürenin uzatılmasına karar verildiğini açıkladı. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ücretsiz ulaşımın uzatıldığını açıkladı.

CHP’nin mitingin sadece CHP’lilere yönelik olmadığını açıklaması üzerine AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AKP sözcüsü Yasin Aktay, “CHP’nin pazar günü Taksim’deki toplantısına bir davet aldık. Bu davete de icabet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İktidarın “bütün İstanbullular, mümkünse bütün Türkiye orada olun” diye çağrı yapması, belediyenin ücretsiz otobüs uygulamasının olasılığı var mı?” diye sorulsa ve ben “evet bu olasılık var” deseydim daha önce darbeye “darbe” dediğimde olduğu gibi “hayal görmekle”, “AKP’ye çalışmakla” suçlanabilirdim. Ama AKP çağrı yaptı. Hayat bizim teorimize uymuyorsa hayat değişmeyeceğine göre teori değişir.

Şimdi CHP iktidarı davet edince iktidara mı çalışıyor yoksa vatanın birliği konusunda en geniş kuvvetle birlikte mi olmaya çalışıyor?
CHP’nin darbeye karşı herkesle birleşme çabası olumludur. Dünyanın jandarması AKP değil ABD’dir. AKP’nin özellikle laikliğe aykırı uygulamalarına karşı mücadele ayrı konu ABD’nin vatanımıza Gülen aracılığıyla kastetmeye çalışmasına direnmek ayrı konu.

İktidar özellikle 1 yıldır her şeyi keyfinden yapmıyor. Türkiye’nin zorunluluklarını dikkate almak durumunda kalıyor. Balyoz, Askeri Casusluk gibi davalar nedeniyle Silivri mahkemelerinde yargılanan ve cezaevinde yatan kurmay subaylar, başarısız darbe girişiminin ardından kritik ve önemli konumlara yerleştirilmeye başlanması da bu zorunluluktandır. (Konuyla ilgili “Zorunluluklar ve İktidar” makaleme bakılabilir.

https://www.kamugundemi.com/zorunluluklar-ve-iktidar-mustafa-solak-makale,605.htm)

CHP mitingine gitmek isteyen “CHP, bugünlere gelmemizin sorumlusu iktidarı nasıl davet eder” veya “AKP katılıyor” diye gitmesin mi?
“Nasıl olur da AKP yanlısı kurumların da olduğu mitinge katılınır” mı veya “Devletçiliği, laikliği budayanlar bunlar değil mi” mi denmeli?
Tutarlı, hatasız toplumsal mücadele aramayalım, geçmişe takılmayalım. Ortada vatan mücadelesi var. AKP ve yakın örgütleri zorunlu kalıyorlar. Cesur ve öncü olalım, dönüştürürüz, yaparız.

Mustafa Solak

solak81@outlook.com