-HOŞYAR ZEBARİ: KÜRDİSTAN PARLAMENTOSU IRAK PARLAMENTOSUNA CEVAP VERECEK

ERBİL(ANKA) – Irak Parlamentosu'nun Kürt Bölgesi'nde 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunu reddetmesine Erbil'den tepkiler sürüyor. KDP Politbüro Üyesi ve Irak eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, yarın Erbil’de  açılacak olan Kürt Parlamentosu’nun yapacağı ilk işin, Irak Parlamentosu’nun, bağımsızlık referandumuna ilişkin kararına cevap vermek olacağını söyledi.


Referandum Yüksek Konseyi Üyesi olan Zebari, Çin medyasına verdiği demeçte iki yıldır kapalı bulunan Kürt Parlamentosu’nun yarın yeniden açılacağını belirterek, "Kürtler Kürdistan Parlamentosu’nun ilk oturumunda Irak Parlamentosu’nun Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna ‘ret’ kararına karşı cevabını verecektir. Bağdat hükümetlerinin 14 yıllık yanlış politikaları, Kürdistan halkının bağımsızlık referandumu kararı almasında etkili oldu” şeklinde konuştu.


K24’e göre, 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumu sonrası süreci de değerlendiren Hoşyar Zebari, referandumdan sonra “Kürdistan yönetiminin bağımsızlığın ilanı ile ilgili olarak Irak hükümeti ile önemli görüşmelere başlayacağını” da belirtti. (ANKA)


(CN/HND)