-EMİN ÖZDEMİR SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ANKARA (ANKA) – Türk diline önemli katkıları bulunan ve 1 Eylül'de vefat eden eğitimci, dilci yazar Emin Özdemir bugün Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.


Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi eski hocalarından olan ve 86 yaşında hayata gözlerini yuman Özdemir’in cenazesine öğrencileri, meslektaşları, şairler ve sevenleri katıldı. Özdemir’in naaşı Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.


-EMİN ÖZDEMİR KİMDİR? –


Emin Özdemir 1931 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde doğdu. Pamukpınar Köy Enstitüsü’nü bitirmesinin ardından, 1953 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. 1960 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavı kazanarak Amerika’ya gönderildi. 1968-72 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Temel Türkçe Bölümünde bölüm başkanı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1966-83 yılları arasında aynı zamanda Türk Dil Kurumu Yönetim ve Yürütme Kurulu üyeliklerinde ve Terim Kolu Başkanlığında görevler üstlendi. Özdemir’in 1949 yılından itibaren yazıları, denemeleri ve makaleleri Varlık, Kaynak, Pazar Postası, Türk Dili, Sanat Olayı, Çağdaş Eleştiri, Türkiye Yazıları ve Çağdaş Türk Dili gibi dergilerde yer aldı. Özdemir aynı zamanda Edebiyatçılar Derneği ile Dil Derneği üyesiydi.


Edebiyatın dille ilişkisi, dilin işlevi, kullanım düzeyleri, Türkçenin özleştirilmesi gibi konularda pek çok eser kaleme aldı. (ANKA)


(HM/HND)