-EĞİTİM-BİR-SEN VE TODAİE’DEN ‘ULUSLARARASI EĞİTİM SENDİKACILIĞI SERTİFİKA PROGRAMI’

ANKARA (ANKA) – Eğitim-Bir-Sen ve Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), “Uluslararası Eğitim Sendikacılığı Sertifika Programı düzenlenmesine ilişkin iş birliği protokolü imzaladı.


Eğitim-Bir-Sen ve TODAİE, “Uluslararası Eğitim Sendikacılığı Sertifika Programı” düzenlenmesine yönelik iş birliği protokolü imzaladı. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve TODAİE Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Ender Aslan’ın imzaladığı protokole göre, sertifika programında, Türkiye dışındaki ülkelerde bulunan farklı eğitim sendikalarından gelen katılımcılara eğitim verilecek.


Program, iş gücü ve sendikacılık alanına ilişkin ortak bir arka plan oluşturulması, eğitim sendikalarının dış ilişkiler kapasitelerinin geliştirilmesi, bilgi, tecrübe paylaşımı ve eğitim sendikaları arası iş birliğine yönelik zemin oluşturulmasına yönelik çalışmaları kapsıyor.


Eğitim sendikacılığına ilgi duyan ülkelerin işçi ve memur konfederasyonları ve sendika temsilcilerine açık bir eğitim girişimi olan sertifika programıyla katılımcıların eğitim sektöründe sendikacılık konusundaki farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.


Yalçın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce Memur-Sen, (İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi) SESRIC ve TODAİE iş birliğiyle “Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” programı düzenlediklerini anımsatarak, “Yeni bir eğitim programı daha organize etmek amacıyla TODAİE Başkanı Sayın Aslan ile bir araya gelmiş bulunmaktayız. Yeni sertifika programıyla karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmayı ve sendikal birikimlerimizi paylaşmayı amaçlıyoruz. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)


(HM/HND)