Çocuk sahibi olmak isteyenler dikkat!

Dr. Betül Görgen, kadın ve erkeklerde üreme potansiyelini artıran 10 besini sizler için sıraladı.

1- AVOKADO: Döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasında faydalı. Olgun olanları tercih edilmeli. İnce ince dilimlenerek tüm öğünlerde kullanılabilir.

2- BALKABAĞI: Bol miktarda beta karoten içerir. Bu da progesteron hormonunun üretimine yardım eder. Sperm sayısını ve kalitesini iyileştirir.

3 -TURP: Yaşla ilgili kısırlıkta önemlidir. Tüp bebek tedavisinde de embriyonun tutunmasını olumlu etkilemek için bolca tüketilmesi önerilir.

4- SOMON: Omega- 3 zenginidir. Araştırmalar kadın üremesinde Omega- 3’ün yüksek seviyede olmasının önemli olduğunu ortaya koymuştur.

5- YUMURTA: İçerdiği ‘kolin’in anne karnındaki bebeğin gelişimi üzerinde olumlu etkileri vardır. Mükemmel bir protein kaynağıdır.

6- CEVİZ: Sperm kalitesini olumlu etkiler. Günde bir avuç cevizin sperm kalitesini, sayısını artırdığı ve şeklini düzelttiği bilinmektedir.

7- KİNOA: Vitamin, mineral açısından zengindir. Karbonhidrat içeriği açısından kuskus ve buğdaya mükemmel bir alternatiftir. Gerçek bir ‘süper gıda’dır.

8 -SU TERESİ: Müthiş bir antioksidandır. DNA hasarı tamiri sayesinde anti-kanser özellikleri vardır.

9- NAR: Anti kanser özellikleri vardır. Kalp-damar ve kemik sağlığını olumlu etkiler. Eski Pers’te verimin ve üremenin sembolü olarak kullanılmıştır.

10- KUŞKONMAZ: Hem kadın hem de erkek üreme kapasitesini olumlu etkiler..