-ÇİRKİN KRAL YILMAZ GÜNEY ÇUKUROVA’DA ANILDI

ADANA (ANKA) – Sinemanın Çirkin Kralı Yılmaz Güney, Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen anma etkinliğiyle anıldı. Etkinlikte halk ozanı Ali Asker ve şair Taner Nart yer aldı.


Çukurova Belediyesi, Adanalı usta sinemacı Yılmaz Güney’in ölümünün 33. yıl dönümünde ünlü halk ozanı Ali Asker ve şair Taner Nart’ın katıldığı bir anma programı düzenledi. Ercan Çetin Amfi Tiyatrosu’ndaki etkinliğe CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP ilçe başkanları Yüksel Erdoğan, Abeydullah Kolcu ve Yılmaz Güney'in erkek kardeşi Özlen Pütün de katıldı.

Güney'i anma etkinliği sanatçının hayatını ortaya koyan ve özel olarak hazırlanan jenerik ile başladı. Etkinlikte Ali Asker sazı ve türküleri, Adanalı şair Taner Nart ise usta şairlerin şiirleriyle geceye renk kattı.


-"USTAYA YAKIŞAN BİR GECE OLDU"-


Gecede konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Yılmaz Güney gibi usta bir sinemacı ve cesur bir aydına yakışan güzellikte bir gece yaşadık. Fikirleri, ustalığı ve yürekli çıkışlarıyla yüreklerimizde taht kuran ustayı anmak ve onu yaşatmak boynumuzun borcudur. Usta sinemacımız Yılmaz Güney’e yakışan müthiş bir gece oldu" dedi. Güney’i anmakla yetinmeyeceklerini de ifade eden Çetin, "Yılmaz Güney hem aktör, rejisör, senarist ve prodüktör hem de yazıları ve duruşuyla kararlı bir aydındır. Böylesine usta bir sanatçının adına yakışır Sinema Günleri ve ayrıca kısa film – belgesel film yarışmalarını içerecek festival yapacağız" bilgisini verdi. (ANKA)


(MLT/ERD)