CHP’li Karadeniz’den ÖSYM’ye Tepki

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, hata yapan ÖSYM‘ye tepki gösterdi. Karadeniz, "Bu hatanın bedeli sadece bir özür dilemek olmamalı. Bu basit bir hata değil. Sorumlular hesap vermeli. Güvenirliğini yitirmiş ÖSYM, gençlerimizin sevincini ellerinden almıştır" dedi.

"ÖSYM’nin Yaptığı Hata Skandaldır"
CHP’li Karadeniz, üniversite yerleştirme sonuçlarında adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken ÖSYM’nin yaptığı hatayı skandal olarak değerlendirdi. Bin 110 öğrencinin okulunun değiştiğini, bin 628 bir okula yerleştiğini hatırlatan Karadeniz, "Bin 499 öğrencimiz bir üniversiteye yerleştiğini öğrendikten üç gün sonra ‘sen kazanamadın’ deniyor. Büyük bir skandal. Bu çocuklarımıza üç gün önce ‘bir üniversiteye yerleştiniz’ şimdi geriye dönüp ‘yerleşmediniz’ diyemezsiniz. Çocuklarımızın psikolojisi ile oynanmıştır. Aileleri tedirgin eden bu hata küçümsenemez. Yıl boyunca emek harcayan öğrencilerimizin ve ailelerinin sevinçleri ellerinden alınmıştır" diye konuştu.

Anayasa’nın 42’inci maddesine göre ‘‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’’ diyen Barış Karadeniz, eğitim hakkının aynı zamanda temel bir insan hakkı olduğunu hatırlattı ve öğrencilerin haklarının kazanılmış hak olduğunu, kazandıkları okullara yerleştirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.