-CENTCOM KOMUTANI: TÜRKİYE’NİN KATAR’DAKİ VARLIĞINDAN KAYGILI DEĞİLİM

KAHİRE (ANKA) – ABD Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, ülkesinin Katar’daki üssünü taşımayı düşünmediğini belirtirken Türkiye’nin Katar’daki varlığına ilişkin bir kaygısının bulunmadığını söyledi. Votel, Ankara’nın bölgede çıkarlarının olduğunu da ifade etti.


Mısır’ın DMC kanalıyla bir mülakat yapan Joseph Votel, ülkesinin halen Katar’daki üssünü başka bir yere taşıma gibi bir planının bulunmadığını, bu yönde görüşmelerin yapılmadığını belirtti.


Körfez krizinin diplomasi yoluyla çözümlenmesi gereğine işaret eden Votel, Washington’un tarafları bir araya getirmek için büyük çaba gösterdiğini de söyledi. 


-ANKARA’NIN BÖLGEDE “ÇIKARLARI VAR”-


General Votel, Türkiye’nin Katar’daki varlığından herhangi bir kaygı duymadığını da söylediği mülakat sırasında Ankara’nın bölgede çıkarlarının olduğunu da vurguladı.


Bunun ardından Türkiye ile İran’ın tutumları arasındaki “farklılığa” işaret eden Votel, “İran bölgede istikrarsızlaştırıcı bir rol oynuyor. Türkiye ise bir NATO müttefikidir” şeklinde konuştu.


Votel ülkesinin Türkiye ile “çok köklü ve uzun” bir ilişkinin bulunduğuna işaret ettikten sonra “Türkiye ile İran arasında çok net bir ayrım yapıyorum” sözlerini ekledi.


Bu arada, CENTCOM Komutanı’nın açıklamalarını yansıtan Sputnik İngilizce ise, Katar’ın ABD’li Al Udeid hava üssüne ev sahipliğini yaptığını anımsatarak, 10 bin kadar ABD askerinin görev yaptığı üssün “bölgedeki IŞİD karşıtı koalisyon için başlıca bir iletişim ve operasyon merkezi olarak hizmet veriyor” dedi. (ANKA)


(CN/HND)