-BAYDEMİR: BU OLAY BİRLİKTE YAŞAMA DAİR SAVUNDUĞUM BÜTÜN DEĞERLERDE BİR KIRILMA NOKTASI

ANKARA (ANKA) – HDP Sözcüsü Osman Baydemir, "Eğer aynı mezarlığa defnedilemeyeceksek, aynı atmosferi, havayı nasıl teneffüs edeceğiz? Bu benim yaşamımda da bugüne kadar savunduğum birlikte yaşama dair savunduğum bütün değerlerde bir kırılma noktasıdır. İki yıldır toplumu kutuplaştıran anlayış toplumun bu hale gelmesinin mesulüdür. Oturup aynaya bakmalarının zamanıdır. Buna hayır demek için mutlaka Kürt olmak gerekmiyor" değerlendirmesinde bulundu.


HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenaze törenine saldırıda bulunuldu. Bir grubun İncek mezarlığındaki törene katılanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunmasının ardından Hatun Tuğluk'un cenazesi kabrinden çıkarılarak Batıkent Ergazi Pir Sultan Cem Evi'ne geri götürüldü. Hatun Tuğluk'un cenazesine saldırıldığı sırada orada bulunan HDP Sözcüsü Baydemir, ANKA'ya açıklamalarda bulundu.


-"O SİSTEMİN İNSANLIĞA SUNABİLECEĞİ HİÇBİR FAYDA YOKTUR"-


Cenazeye yönelik saldırıyı "Sözün bittiği nokta" olarak adlandıran Baydemir, "Eğer bu toplumun fertlerini 80 yaşındaki bir anneyi mezarından çıkaracak kadar faşistleştirmişse sistem, o sistemin insanlığa sunabileceği hiçbir fayda yoktur" dedi. "Faşist bir grup, polisin gözetiminde cenazeyi defnedenlere saldırdı" diyen HDP Sözcüsü Baydemir, cenaze törenine katılanlara, "Eğer siz bu cenazeyi buradan çıkarmazsanız, biz bu cenazeyi çıkarırız. Bu cenazeye böyle böyle yaparız. Ermeniler, bu mezarlık Ermeni mezarlığı değil" şeklinde sözlü saldırılarda bulunulduğunu aktardı.


-"FAŞİZM KURUMSALLAŞIYOR DEDİĞİMİZDE BU AKŞAMA İŞARET ETMİŞTİK"-


Cenaze merasimi sırasında mezarlıkta bulunan güvenlik güçleri hakkında, "İki saat boyunca adeta seyirci kaldı oradaki kolluk" diyen Baydemir, bir buçuk saat boyunca Ankara Valisi Ercan Topaca'ya ulaşamadıklarını kaydetti. Sözün hükmünü yitirdiğini vurgulayan HDP Sözcüsü Baydemir, "Biz iki yıldır faşizm kurumsallaşıyor dediğimizde bu akşama işaret etmiştik ve bu yaşandı. Benim sorum şudur, eğer aynı mezarlığa defnedilemeyeceksek, aynı atmosferi, havayı nasıl teneffüs edeceğiz?" diye konuştu.


-"TESTİ KIRILDIKTAN SONRA MÜDAHALE ETTİLER"-


Baydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ankara Valisi Topaca'nın olayların yatışmasının ardından mezarlığa geldiğini belirterek şunları kaydetti:


"Olan zaten oldu, testi kırıldı zaten. Testi kırıldıktan sonra müdahale ettiler. Önemli olan o testinin kırılmasına izin vermemekti. Bu benim yaşamımda da bugüne kadar savunduğum birlikte yaşama dair savunduğum bütün değerlerde bir kırılma noktasıdır. Bu asla kabul edilemez. Bu insanların tamamının görüntüsü var kameralara alındı o insanlar.  Allah aşkına, 80 yaşındaki bir anne Hakk'a yürümüş. Bu topraklarda, coğrafyada kimliğini, adını, sanını, mesleğini bilmediğimiz herhangi bir cenaze sokaktan geçtiğinde insanlar ayağa kalkarlar, saygıya dururlar. Adeta zombiye dönüşmüş bir topluluktan bahsediyoruz biz."


-"BU HÜKÜMETİN ESERİDİR"-


Hatun Tuğluk'un cenazesinin yarın memleketi Dersim'de toprağa verileceğini açıklayan Baydemir, bu olayın bir siyasi müsebbibinin olduğunu işaret ederek, "İki yıldır toplumu kutuplaştıran, hükümeti eleştiren her bir muhalif sesi terörist ilan eden bir siyasal anlayış, toplumun bu hale gelmesinin mesulüdür. Oturup aynaya bakmalarının zamanıdır, kendilerini görmelerinin zamanıdır. Bu onların eseridir, hükümetin eseridir. Bu olaya karşı çıkmak için, buna hayır demek için mutlaka Kürt olmak gerekmiyor. İnsan olmak yetiyor. İnsanlığın zerresinden nasiplenmiş olmak, buna hayır demek, faşizme hayır demek için yetiyor. Bu olay başlı başına bir dönüm noktasıdır, bir tehlike çanıdır" değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)


(HM/ERD)