-BAKAN ZEYBEKCİ: TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜME PERFORMANSINA KİMSE KAYITSIZ KALAMAYACAK

ANKARA (ANKA) – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili öngörülerini revize etmesine ilişkin, “Türkiye ekonomisinin büyüme performansına kimse kayıtsız kalamıyor ve kalamayacak” dedi.


Bakan Zeybekci, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyümesinin ardından yaptığı değerlendirmede, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili öngörülerini yukarı yönlü bir değiştirmelerinin beklendiğini dile getirmişti. Bakan Zeybekci, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye ekonomisinin büyüme performansına kimse kayıtsız kalamıyor ve kalamayacak” dedi.


Zeybekci, Morgan Stanley’in 2017 yılı için büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 4,3’e, Nomura’nın ise yüzde 4,2’den yüzde 5,5’e çıkardığını belirtti. Goldman Sachs’ın büyüme tahminini yüzde 5 olarak koruduğunu fakat üçüncü çeyrekte Türkiye’nin yüzde 7 civarında büyüyeceği öngörüsünü paylaştığını belirterek, “Ülkemizin artan ekonomik performansıyla birlikte bu revizelere daha nicelerinin ekleneceğinden şüphe duymuyorum” dedi. (ANKA)


(HM/HND)