-BAKAN FAKIBABA: KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR

ANKARA (ANKA) – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarını, verdiğimiz yüzde 50 hibe uygulamasıyla desteklemeye devam ediyoruz” dedi.


Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programıyla ilgili bugün Resmi Gazete’de bir tebliğ yayımlandı. Yayımlanan tebliğe ilişkin açıklama yapan Bakan Fakıbaba, “Bakanlık olarak kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarını, verdiğimiz yüzde 50 hibe uygulamasıyla desteklemeye devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.


Bakanlık tarafından bu doğrultuda Genel Bütçe imkânları ile 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bugüne kadar uygulanan 11 etapla 7 bin 735 adet tarıma dayalı muhtelif yatırım projesini tamamladıklarını belirten Fakıbaba program kapsamındaki yatırımlar için toplam 3,3 milyar TL hibe desteği verdiklerini, yaklaşık 90 bin kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti.


Fakıbaba söz konusu tebliğ kapsamında yapılacak başvuruların “www.tarim.gov.tr” internet adresinden bugünden itibaren 90 gün süreyle devam edeceğini ve 11 Aralık 2017 tarihi itibariyle sona ereceğini belirtti.


-“BÜTÜN PROJELERİN HİBEYE ESAS ÜST LİMİTLERİNİ EŞİTLEDİK”-


Daha önceki etaplarda sadece 39 ilde uygulanan yenilenebilir enerji üretim tesisleri için verilen hibe desteğinin bu tebliğle beraber 81 ile çıkarıldığını ifade eden Fakıbaba, “Daha önceki etaplarda sadece 39 ilde uygulanan yenilenebilir enerji üretim tesisleri için verilen hibe desteğini bu tebliğle beraber artık 81 ile çıkardık. Ayrıca tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularına hindi ve kaz yetiştiriciliğine ait sabit yatırımlarını da ilave ettik. En fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli kesimhane için 81 ilde hibe desteğini de ilk kez bu tebliğle beraber vereceğiz. Tebliğle, ceviz hasat makinelerini de destek kapsamına aldık. Bu Tebliğle, bütün projelerin hibeye esas üst limitlerini eşitledik” ifadelerini kullandı.


Fakıbaba, bu kapsamda yatırım niteliği yeni tesis olan başvurular 2 milyon TL, tamamlama olan başvurular 1 milyon 750 bin TL, kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurular ise 1 milyon 500 bin TL üst limitini geçemeyeceğini, kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1 milyon 500 bin TL, diğer yatırım konuları için 500 bin TL üst limitini geçmemek üzere yüzde 50 hibe desteği verileceğini bildirdi. Bakan Fakıbaba, diğer yatırım konuları içerisinde, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler ile bilişim sistemleri ve eğitimi konularının yer aldığını açıkladı.


Bu tebliğle beraber, kırsal alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza yüzde 50 hibe desteği vererek tarıma dayalı sanayinin gelişmesine katkı sağlamayı sürdüreceklerini belirten Fakıbaba, “Tüm yatırımcılarımızı, söz konusu programa başvurarak kırsal alana yatırım yapmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu. (ANKA)


(HM/HND)