-ATO BAŞKANI BARAN: REEL SEKTÖRE VERİLEN DESTEK EKONOMİYİ BÜYÜTTÜ

ANKARA (ANKA) – Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 olarak gerçekleşmesinin moral verici olduğunu belirterek “Reel sektöre verilen destek ekonomiyi büyüttü” dedi.


ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamayla Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ikinci çeyrek verilerini değerlendirdi. GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 oranında artış kaydedildiğini belirten Baran, üretim yöntemiyle GSYH tahmininin 734 milyar 211 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Baran, GSYH’deki artışın moral verici olduğunu belirterek “Reel sektöre verilen destek ekonomiyi büyüttü” dedi.


Öte yandan 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Türkiye’nin her alanda çok kısa sürede toparlandığını ifade eden Baran, “Kamu kendi harcamalarını keserek reel sektöre kaynak aktardı. İnşaat, beyaz eşya ve mobilya sektörlerine yönelik uygulanan vergi indirimlerinin yanı sıra istihdama ve üretime yönelik teşvikler reel sektöre büyük destek oldu. Kredi Garanti Fonu ile de reel sektörün finansmana erişimi rahatladı” dedi. Kredi Garanti Fonu ile yaklaşık 330 bin firmaya 250 milyar dolar kaynak kullandırıldığını bildiren Baran, “Devlet özel sektörü destekledi, özel sektör de istikrar ve güven ortamında aldığı destekleri üretime ve ihracata yönlendirdi. Sonuçta bu faydalı adımlar özel sektörün de kamunun da yüzünü güldürdü” diye konuştu. (ANKA)


(MLT/HND)