-ALMAN HRISTİYAN DEMOKRAT RÖTTGEN: ANKARA İLE SADECE ÇIKARLARA DAYALI BİR İŞBİRLİĞİ OLABİLİR

BERLİN (ANKA) – Almanya’dan Türkiye’ye yönelik sert açıklamalar devam ediyor. Berlin’de iktidardaki koalisyonun büyük ortağı CDU’nun ağır toplarından Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Türkiye ile ilişkilerde” esaslı bir kötüleşme yaşandığını” öne sürerek "Ankara ile sadece çıkarlara dayalı bir işbirliği olabilir" dedi.


Norbert Röttgen, Passauer Neue Presse'ye Türkiye'nin AB üyeliği hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ilişkilerde "esaslı bir kötüleşme yaşandığını" öne süren Röttgen,  "Ankara ile sadece çıkarlara dayalı bir işbirliği olabilir" sözlerini kullandı.


DW Türkçe’ye göre açıklamalarında Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Martin Schulz'un Başbakan Angela Merkel ile televizyon düellosunda Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözleri eleştiren Röttgen, Schulz'un düelloda sürpriz bir biçimde Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasını istediğini ancak bundan birkaç gün sonra ise bunu olasılık olarak değerlendirdiğini belirterek "Böyle dış politika yapılamaz" tepkisini gösterdi. (ANKA)


(CN/HND)