-Aİ WEİWEİ PORSELENE DAİR SERGİSİ SABANCI MÜZESİ’NDE

İSTANBUL (ANKA) – Çağdaş sanat alanının en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Akbank’ın desteğiyle Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açıldı. “Ai Weiwei Porselene Dair” başlıklı sergi için sanatçının da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.


SSM’nin üç katına yayılan ve 100’ü aşkın eserin yer aldığı sergi, sanatçının porselen üretimine odaklanıyor. Kariyeri boyunca birçok alanda çalışan Ai Weiwei’in porselenlerinin yanı sıra video, duvar kâğıdı ve fotoğrafları da sergi kapsamında yer alıyor. “Ai Weiwei Porselene Dair”, 1976-1977 imzalı ilk porselen çalışmasından İstanbul için özel olarak ürettiği yeni eserlerine uzanan seçkisiyle, bu sanatçının dünyasının keşfedilebileceği benzersiz bir ortam sunuyor.


“Ai Weiwei Porselene Dair”, sanatçının eserlerinde tekrar tekrar beliren “kendine mal etme”, “yeniden üretme” ve “putları kırma” gibi kavramlara yoğunlaşan bir kurguyla onun sanat pratiğine ayrıntılı bir bakış fırsatı sunuyor. Sergi “sanat hayattır, hayat sanattır” anlayışı doğrultusunda üreten Ai Weiwei’in yaşamöyküsünün izlerini takip ediyor.


Eserlerinde hem Çin el sanatları geleneğine hem de Batı sanat tarihinden referanslara yer veren Ai Weiwei’in SSM’deki seçkisi, bu özelliğini yansıtan örnekleri kapsıyor. Sanatçının bu sergide odaklandığı porselen malzemesi, onun sahicilik, değer sistemlerinin tarihteki dönüşümü ve sanatın toplumsal değişimi etkilemekteki rolü konusunda ortaya attığı temel sorulara bir kapı açma görevini üstleniyor.


-İKONİK ESERLERE DE YER VERİYOR-


Sergi, Ai Weiwei’in porselen üretimine odaklanmanın yanı sıra ikonik eserlerine de yer veriyor. Sanatçıyı çağdaş sanat tartışmalarının ön saflarına çeken, zamanımızın en tanınmış sanatçılarından biri haline getiren Ay çekirdekleri yerleştirmesi, onun hem porselen üretiminin tarihiyle ilişkisinin hem de bu malzemeyi güncel duruma dair yorumlarını nasıl kullandığının örneği olarak yer alıyor. Han Hanedanı Vazosunu Düşürmek başlıklı eseri ise, Ai Weiwei’in put kırıcı eylemlerinden biri olarak, sanatçının var olan değer sistemlerini sorgulamak için farklı dönüştürme yöntemlerini örnekliyor.


-ÖZEL ETKİNLİKLER-


“Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi süresince düzenlenecek atölye çalışmaları, çocuk eğitim programları, konferans ve panellerle Ai Weiwei’in sanatı derinlemesine işlenecek. Etkinliklerden ilki olan ve 13 Eylül Çarşamba, saat 18.00’de gerçekleştirilecek sanatçı konuşmasında Ai Weiwei, Londra Royal Academy of Arts’ın sergiler eski direktörü Sir Norman Rosenthal’la sanat pratiği üzerine konuşacak.


“Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi kapsamında Sir Norman Rosenthal, Hans Ulrich Obrist ve Stacey Pierson’ın katkılarının yer aldığı bir katalog yayınlanacak. Sanatçının üretiminin yanı sıra beslendiği Çin el sanatları geleneğinin de işleneceği katalog, Ai Weiwei üzerine kapsamlı bir kaynak olma özelliği taşıyacak. “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi 28 Ocak’a kadar SSM’de ziyaret edilebilecek.


-İSTANBUL İÇİN ÖZEL ESERLER-


Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM), dünyaca ünlü sanat eleştirmenleri tarafından çağdaş sanatın en önemli ve etkili isimlerinden biri kabul edilen Ai Weiwei’i ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ‘Ai Weiwei Porselene Dair’ isimli sergide sanatseverler, sanatçının ilk porselen çalışmasından, İstanbul için özel ürettiği yeni eserlerine kadar kapsamlı bir seçkinin yanı sıra yaşamöyküsünü de tanıma şansı bulacak” dedi.


Nazan Ölçer,  bu serginin arkasında çok ilginç bir hikâye olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:


“Ai Weiwei’in 2016 yılının Mart ayında Türkiye’deki mülteci kamplarını ziyaret etmek için İstanbul’a gelmesi, beni SSM’de ziyaret etmesi ve ardından hemen ertesi gün birlikte benim yıllar önce görev yaptığım Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne gitmemiz; bu serginin doğmasını sağlayan ilk adımdı. Müze ziyaretimiz sırasında Ai Weiwei’in bir Çin porseleninin Osmanlı zanaatı ile buluşmasıyla ortaya çıkan eseri gördüğünde adeta yüzünün aydınlanması ise bu sergiyi bugüne taşıyan kıvılcım oldu. Ai Weiwei ile sergiye dair ilk görüşmelerimizi yaparken, o anın hepimizde bıraktığı etkiyle Türkiye’deki ilk sergisinde de sanatçının uzun zamandır ilgilendiği porselen üretimine odaklanmasına birlikte karar verdik. Sergiyi ziyaret eden sanatseverler eminim ki birçok sürprizle karşılaşacak, sanatçının ifadesiyle de, ‘Ai Weiwei Porselene Dair’ şimdiye kadar kendisinin yaptığı en kapsamlı ve en çok eserinin yer aldığı sergisi olma özelliğini taşıyor.


Ai Weiwei, dünya barışı için çalışan ve üreten bir sanatçı. Bugünün dünyasındaki trajedileri eserlerine yansıtarak barışçıl tavrını göstermek konusundaki başarısı ise eminim sergiyi ziyaret eden herkesi derinden etkileyecek ve belki ilham verecek.”


-SUZAN SABANCI: YENİLİKÇİ DÜŞÜNCENİN ÖNÜNÜ AÇMAK-


Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de konuşmasında şunları kaydetti:


“Sakıp Sabancı Müzesi’yle olan işbirliğimiz de müzeyle aynı yaşta. 2003 yılında ‘Mediciler’den Savoylar’a Floransa Saraylarında Osmanlı Görkemi’ sergisini desteklemiştik. Bu, müzedeki ilk sergiydi. Daha sonra Rodin, Dali, Anish Kapoor ve ZERO sergileriyle dünyaca ünlü dev sanatçıları Türkiye’deki sanatseverlerle buluşturduk. İşte bu yıl da zamanımıza damga vuran, dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarından Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisini destekliyoruz. Akbank olarak sanatı desteklerken, önde gelen isimleri, akımları Türk sanatseverlere tanıtmaktan ve bu yolla yenilikçi düşüncenin önünün açılmasına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye için hep en iyisini düşünüyor ve ülkemizi ileri taşıyacak fikirleri hayata geçirmek için tüm kalbimizle çalışıyoruz.” (ANKA)


(NÇ/HND)