Ağız ülseri nedir?

Ağız ülseri, ağız ve diş etlerinde oluşan ağrılı yaralardır. Ağız ülseri halk arasında aft yaraları olarak da bilinir. Çoğunlukla zararsız olmakla birlikte, ağız ülseri son derece rahatsız edici olabilir ve bazı insanlar için yemek yemeyi, içmeyi, dişlerini fırçalamayı ve hatta konuşmayı bile zorlaştırabilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Sigara içmek ve asitli gıdalar tüketmek, ağız ülserlerini ağırlaştırır. Ülserler ağrılı olabilir ve ağrı; yemek, içki ve kötü ağız hijyeni ile daha da kötüleşebilir. Çoğu insanda ağız ülseri 2 hafta içinde geçer. Herhangi bir yeni ülser oluşumu veya 3 haftadan uzun süren bir ülser, bir doktor veya diş hekimi tarafından incelenmelidir” şeklinde açıklama yaptı.

SİGARA VE STRESTEN UZAK DURUN!

“Ağız ülserlerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir” diyen Diş Hekimi Kökdemir, ağız ülserlerinde etkili olabilecek birkaç sebep hakkında bilgilendirdi:

– Sigarayı bırakmamak,

– Turunçgillerden, asidik gıdalardan veya baharat bakımından zengin beslenmek,

– Zayıf takma protezler, ağız ve diş etlerine sürtünebilecek diğer aparatlar

– Stres ya da kaygı,

– Gebelikte hormonal değişiklikler, ergenlik ve menopoz,

– Beta blokerler ve ağrı kesiciler dahil ilaçlar,

– Genetik faktörler,

– Bazı kişilerde, farklı bir sağlık durumunun veya beslenme yetersizliğinin bir sonucu olarak da ülserler gelişebilir.

– Ayrıca Çölyak veya Crohn hastalığı, vitamin B12 veya demir eksikliği, zayıflatılmış bir bağışıklık sistemi gibi durumların hepsi ülser oluşumunu tetikleyebilir.